Головна » Статті » Батьки і школа

Співдружність школи і сім’ї - успішне формування особистості дитини

Гайдай Валентина Іванівна

Співдружність школи і сім’ї - успішне формування особистості дитини

    Політичні зміни, економічна, соціальна й духовна криза українського суспільства негативно вплинули на пересічну сім’ю, зруйнували багато моральних і духовних цінностей, батьки висунули на перший план матеріальне забезпечення дитини. У результаті сучасна сім’я втратила головні орієнтири для побудови власного життя. У зв’язку з цим загострилися питання соціальної й психолого-педагогічної допомоги сім’ям у вихованні дітей.

Мета статті: надати батькам глибокі знання педагогіки та психології виховання, пропагувати кращий досвід виховання дітей у сім’ї, формування здорової, творчо мислячої, духовно багатої особистості вихованців на основі партнерства, співробітництва, взаєморозуміння та взаємодопомоги у контексті зміцнення сімейних цінностей. Створення ефективної моделі взаємодії трикутника «батьки – педагоги – учні», забезпечення його оптимальної життєдіяльності.

Проблемою педагогічної освіти батьків у другій половині ХХ ст. займалися багато науковців, а саме: М. Демидов, М. Копанєв, Б. Орлов, М. Абдрахманов, К. Мінін, Ю. Чабанський, І. Дубінець, А. Відченко, В. Шинкаренко, А. Говорун та інші. Роль навчального закладу у цьому процесі розглядали В. Маїшева, Р. Капралова, І. Череда, В. Просецький, О. Волкова, І. Гребенніков та ін.

     Організація повноцінної взаємодії педагогів і батьків є сьогодні одним із найважливіших завдань, що стоять перед колективом Бирлівської ЗОШ І-ІІІ ступенів.

В сучасних умовах надзвичайно актуальною і вкрай важливою є співпраця школи і сім’ї. Тут можна виділити дві полярні тенденції. З одного боку, економічні проблеми держави поставили частину сімей на рівень виживання. Діти, кинуті напризволяще, залишаються без батьківського піклування, що логічно веде до зростання правопорушень і злочинів, скоєних неповнолітніми. За цих умов вихованням займається лише школа, вчителі. З іншого боку, все більше і більше сімей розуміють необхідність отримання дитиною ґрунтовної освіти, належного виховання, а тому готові співпрацювати зі школою. Тому педагогічні колективи повинні зробити все, аби привернути батьків до школи, визначити їх права та обов’язки у навчально-виховному процесі, створити необхідні умови для просвітницької роботи, надавати практичну допомогу сім’ям.

Співдружність школи з сім’єю, опора на родинні традиції набуває сьогодні нового педагогічного змісту та особливої актуальності. Без залучення до активної участі у виховній роботі батьків та інших членів родини школярів практично не можливе розв’язання проблеми національного виховання, формування патріотичних почуттів молодого покоління нашої держави

Для успішного формування особистості дитини необхідна єдність школи і сім'ї. Високі вимоги суспільства до освітнього рівня молодого покоління, підготовки його до життя і праці можуть бути задоволені тільки за умови зростаючої ролі батьків у цій справі.

«Тільки разом з батьками, спільними зусиллями, вчителі можуть дати дітям велике людське щастя»,- писав В. А. Сухомлинський [10].

Взаємодія школи, сім’ї та громадськості — один з головних принципів організації роботи у Бирлівській загальноосвітній школі І–ІІІ ступенів, і є важливим чинником у створенні сприятливих умов для гармонійного розвитку особистості школяра, його самовизначення, самореалізації. Педагогічний союз учителів і батьків — це могутня сила виховання.

Усвідомлюючи це, з 2014 року наш заклад працює як експериментальний навчальний заклад Регіонального рівня за темою «Організаційно-педагогічні умови підвищення якості освітніх послуг загальноосвітніх навчальних закладів». Яка передбачає в першу чергу працювати над престижем навчального закладу, її іміджом. В нашому розумінні Імідж школи – це якісна робота школи, яка відповідає замовленню суспільства, вимогам батьків щодо навчання і виховання їхніх дітей, прозора шкільна політика, правдива і актуальна шкільна інформація, широке впровадження ІКТ у всі сфери діяльності.

Головною метою діяльності школи стала перевірка ефективності формування гармонійної соціально-компетентної особистості на засадах родинного виховання в контексті сімейних цінностей.

Основними завданнями школи щодо покращення роботи з батьками є:

1. Налагодити тісний зв'язок школи з батьками.

2. Активізувати роботу батьківського сектора щодо роз'яснення
законодавства України з питань освіти.

Аналізувати стан навчальних досягнень учнів і виявити причини байдужого ставлення батьків до навчання і виховання власних дітей.

4. Пропагувати педагогічні знання, що зумовлять підвищення педагогічної
грамотності.

5. Допомагати батькам в оволодінні системою умінь, необхідних для
організації діяльності дитини вдома.

6. Впроваджувати форми роботи з сім'єю, що сприяє гуманізації взаємовідносин «педагоги-батьки». Батьки і вчителі повинні стати партнерами, активними співучасниками творчого процесу виховання учнів.

В основу системи виховної роботи нашої школи покладено ідеї родинного виховання О.А.Захаренка. Його геометричний принцип – «принцип трикутника» «дитина – батьки – вчителі» є опорною схемою у вирішенні більшості питань, пов’язаних з проблемами навчально-виховного процесу. На основі багатого педагогічного досвіду О.А.Захаренка педагогічний колектив прийшов до висновку, що успіху в родинно-шкільному вихованні можна досягнути тоді, коли батьки взаємодіють із школою систематично. Тому родинно – шкільне виховання в Бирлівській школі відбувається на основі роботи єдиного колективу: батьків і вчителів.

Основною формою взаємодії педагогів і батьків у нашому навчальному закладі є діяльність батьківського комітету і батьківського клубу вихідного дня «Родинне коло», де обговорюються актуальні проблеми життя шкільного колективу, відбувається взаємообмін думками, ідеями, знаннями, спільний пошук оптимальних рішень з питань виховання дітей.

Неабияке значення для ефективної діяльності нашого навчального закладу має участь батьків в організації та проведенні шкільних заходів таких, як Свято першого дзвоника, декада спорту у школі для учнів, батьків та педагогів, новорічні та різдвяні заходи, День Матері, Тиждень сім’ї, родинні чаювання, фестиваль родинної творчості «Співуча родина», випускний вечір, які вже стали нашими традиціями.

Справжнім центром виховної і пошуково-дослідницької роботи став шкільний Музей Бойової Слави, створений спільними зусиллями учнів, педагогічного колективу, батьківського комітету, випускників школи, громадськості села. Наявністю численних музейних експонатів – рушників, фотоматеріалів, бойових нагород, рукописних спогадів, копій документів ветеранів - музей завдячує небайдужому ставленню батьків, громадськості села, рідних ветеранів війни до виховання підростаючого покоління.

За час існування музей Бойової Слави перетворився на центр військово-патріотичного виховання та історико-краєзнавчої роботи, в якому систематично проводяться екскурсії як для учнів школи, так і інших навчальних закладів. Частими гостями бувають батьки, випускники школи, громадськість села. На базі музею проходять районні семінари для працівників культури і освіти. За роки існування тут було проведено більше сотні оглядових і тематичних екскурсій. Стало доброю традицією проводити в музеї уроки та позакласні заходи.

Ми добре знаємо, що біла хата, біла сорочка, біла свита – все це становило неодмінну національну прикмету українця. Тож у навчальному закладі довгий час існував народознавчий куточок. Але давньою мрією дітей та вчителів нашої школи було створення етнографічної кімнати. Протягом декількох років клопіткої праці учнями, працівниками школи та батьками зібрано понад 400 експонатів. Які навесні 2013 року знайшли своє місце у затишній кімнаті в приміщені Бирлівської школи. У світлиці відтворено стиль оформлення житла ХІХ ст.

1 червня 2013 року, в День захисту дітей, етнографічна кімната «Бабусина світлиця» лагідно відчинила двері і вперше запросила гостей. Діти, батьки, учителі, громадськість села з радістю відгукнулись на запросини. Юні екскурсоводи з гордістю і шаною розповіли про далекі часи та познайомили з давньою історією своєї батьківщини.

Наша «Бабусина світлиця» ласкаво запрошує всіх шанувальників історії народу, справжніх патріотів України, до себе в гості. Учителями та класними керівниками підготовлено і проведено позакласні заходи такі, як «Хата моя, біла хата», «Роде наш красний», «У гості до бабусі», «Шануймо нашу родину», «Мама, тато, я – разом дружна українська сім’я», «Майстер – клас від бабусі». Тут відбуваються зустрічі з відомими людьми нашого краю, полюбляють зустрічатися випускники різних поколінь.

Однією із форм здійснення співпраці школи та сім’ї є проектна діяльність. У нашій школі реалізовуються чимало проектів співробітництва школи з родиною, серед яких найбільш успішними є такі : практично-орієнтований проект «Квіти біля школи»; творчий проект «Бирлівські прізвища – духовне надбання наших предків»; пошуково- дослідницький проект «Зла доля їх в Німеччину загнала»; родинний проект «Українська прикраса для молодої панянки»; соціальний проект «Пріоритети сьогодення – сімейні цінності та збереження здоров’я підростаючого покоління»; творчо-соціальний «Подаруй краплинку щастя»; практично-історичний проект «Пам'ять поколінь»; інформаційний проект «Співпраця в ім’я дитини».

Основну роботу з батьками школа проводить через батьківські об’єднання: батьківський комітет і батьківський клуб вихідного дня «Родинне коло». І саме у цьому велику роль відіграє загальношкільний батьківський комітет.

Залучення батьків до діяльності Бирлівської школи І-ІІІ ступенів належить до стратегічних завдань керівництва закладу. Наша школа використовує різні шляхи залучення батьків у діяльності закладу: від простого інформування батьків про надані послуги до передачі батькам відповідальності за надання послуги. Це і індивідуальні консультації для батьків, тренінги, тематичні вечори запитань і відповідей, залучення батьків до позакласних заходів, відкриті уроки для батьків, семінари, моделювання ситуацій, відкриті діалоги, родинні чаювання, проекти.

Колектив школи тісно співпрацює з батьками. Педагоги намагаються усунути бар’єри між школою та родиною, тому залучають до участі у житті школи всі покоління, таким чином створюють умови та забезпечують середовище для дітей, яке б сприяло навчанню.

Спілкування між сім’єю і школою є постійним та двостороннім.
Ми забезпечуємо батьків чіткою інформацією про навчальний план учнів, діяльність школи, заходи та додаткові програми для дітей. Проводимо зустрічі у зручний для батьків час. З цією метою в школі був створений батьківський клуб вихідного дня «Родинне коло». Положенням якого передбачено не тільки екскурсії разом з батьками, а й індивідуальні консультації, лекції, заходи для батьків у вільний їх від роботи час.

Розробили шляхи, за допомогою яких батьки можуть відстежувати роботу своїх дітей («Письмова кореспонденція» - папки для відсилання учнівських робіт додому з місцем у них для батьківських коментарів, «Батьківський куточок», скринька для пропозицій, телефон довіри). Постійно цікавимось думкою батьків про роботу школи через щорічні опитування, анкети, тести.

На початку кожного навчального року адміністрація школи проводить анкетування батьків, щоб знати потреби батьків і учнів, слабкі і сильні сторони закладу і педагогів, а відповідно, належно діяти. Найбільше часу забирає опрацювання результатів анкетування, однак це того вартує.

До сильних сторін школи батьки зараховували наявність музею Бойової Слави, етнографічної кімнати «Бабусина світлиця», ефективні методи виховання, волонтерську діяльність школи на користь громади («Різдвяний ярмарок», діяльність волонтерського загону «Краплина доброти»), затишне приміщення, викладання деяких предметів, діяльність спортивного, курси із підготовки школярів до ЗНО, матеріальна база (наявність комп’ютерної техніки, інтернету) тощо. Виявилося, що слабкою ланкою, на думку батьків, є зменшення кількості дітей у школі.

Результати анкетування оприлюднюються на загальношкільних батьківських зборах та сходинах села і впливають на план розвитку школи. Щоб виживати в конкурентних умовах і боротися за учнів керівництво школи, педагогічний колектив разом із громадою почало діяти. Вирішили не тільки якісно навчати, а й діяти по-новому, використовуючи засади освітнього маркетингу. Почали працювати над іміджом школи і створенням доброї репутації закладу серед громад навколишніх сіл через різні волонтерські акції. Такий висновок допоміг керівництву школи поповнювати ряди своїх учнів і правильно скеровувати свої зусилля з інформування батьків.

Наша школа напрацювала засади успішної комунікації з батьками, що передбачають партнерські стосунки. Як свідчить практика, здебільшого найтісніше спілкування відбувається між батьками і вчителем (класним керівником). Хоча впровадження деяких інноваційних форм спілкування все таки залежить від директора.

У школі ефективно діють традиційні канали інформування батьків: батьківські збори та індивідуальні бесіди, «Батьківський куточок», де поміщують письмову інформацію, подану на загальношкільних батьківських зборах, зокрема звіти, «Пам’ятки для батьків», витяги освітніх документів, які стосуються співпраці школи і громади, інформацію прагматичного характеру, яка цікавить батьків (структура навчального року, план виховних заходів, план роботи батьківського клубу вихідного дня «Родинне коло»), а також скринька для пропозицій, за допомогою якої батьки та гості школи, зрештою, самі учні могли б анонімно висловити свої очікування від роботи школи.

Створення клімату, який демонструє партнерське ставлення до батьків,
заслуга не тільки керівництва нашої школи, але й вчителів, особливо класоводів та класних керівників. Мабуть, ніхто не спілкується з батьками так часто, як класні керівники. Вони є не тільки ініціатором цікавих зібрань, зустрічей, акцій, а й творцем теплої атмосфери між батьками і школою.

Для створення родинної атмосфери в навчальному закладі, вчителі проводять фотовиставки «Моя родина», «Моя сім’я у фотооб’єктиві», розвішують родинні фотографії батьків та дітей на стінах класу. Така присутність батьків у школі заспокоює дитину, додає їй упевненості в собі.

Класні керівники, організовуючи батьківські збори, намагаються провести зустрічі з батьками цікаво та ефективно, шанобливо ставлячись до часу батьків, не зловживати ним. Обов’язковим атрибутом батьківських зборів є виставки творчих робіт учнів, ярмарки, родзинкою стали збори – концерти, в яких обов’язково задіяні ті учні, батьки яких не часто відвідують такі заходи.

Стало доброю традицією влаштовувати в класах родинні чаювання під час батьківських зборів, «солодкі столи» за круглим столом під час виховних заходів, «солодкі» сімейні години спілкування.

Творчою групою школи розроблено пам’ятку та рекомендації для класних керівників щодо проведення батьківських зборів.

Вчителям нашої школи вдалося поламати стереотипи, що індивідуальна бесіда з батьками – це одна з ефективних форм погроз та важелів впливу на школяра. Вони припинили ставитись до індивідуальних бесід як до форми покарання для батьків за непослух дитини. Навпаки, запрошують батьків для того, щоб подякувати їм за гарну поведінку дитини, успіхи у навчанні, повідомити про перемоги в конкурсах.

       Важливою умовою ефективної навчально-виховної роботи є співробітництво школи і сім’ї, яке передбачає належний рівень педагогічної культури батьків. Рівень педагогічної освіченості батьків залежить від традицій у сім’ях, у яких виросли вони, набутих знань, життєвого досвіду, здатності до саморозвитку. Важливим є утвердження нових суспільних, етичних цінностей, глобалізації. Однак педагогічна освіченість батьків інертна і нерідко відстає від реальної педагогічної ситуації, суспільних потреб, очікувань дитини. Очевидним є факт, що батькам бракує знань, умінь і навичок взаємовідносин із своїми дітьми. Тому школа має дбати про постійний розвиток їхніх педагогічних знань, вдаючись до різних методів роботи .

Контакт з батьками як взаємодія може бути встановлений лише за умови, що обидва суб’єкти усвідомлюють: тільки спільними зусиллями можна створити умови для розвитку та виховання дитини, допомогти їй у набутті необхідного соціального досвіду.

Залучення батьків до організації та участі у виховних заходах, екскурсіях, сприяє покращенню стосунків та спілкуванню у сім'ї, допомагає краще зрозуміти дитину.

Батьківська просвіта сприяє підвищенню психолого – педагогічної компетентності батьків, активній співпраці з педагогічним колективом.

Які б завдання суспільство ні ставило перед школою, але саме сім'я була, є і завжди буде найважливішим середовищем формування особистості і найголовнішим інститутом виховання. Без допомоги та підтримки батьків, громадськості, їх глибокої зацікавленості, процес виховання й навчання не дасть необхідного результату. Єдність вимог з боку школи, сім’ї та громади щодо формування сімейних цінностей, соціальної компетентності, громадсько-патріотичних якостей молодого покоління, сприяють прискоренню процесів соціалізації дітей їх гармонійного розвитку.

Категорія: Батьки і школа | Додав: admin (20.12.2017)
Переглядів: 234 | Теги: Співдружність школи і сім’ї | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Управління школою
 • Нормативні документи
 • Безпека життєдіяльності
 • Ведення документації
 • Методична робота
 • Атестація працівників
 • Реформи в освіті
Компетентнісний підхід
Проведення уроків
 • Географія
 • Біологія
 • Природознавство
 • Українська мова
 • Математика
 • Історія