Головна » Статті » Батьки і школа

Співпраця: вчитель – учень – батьки.

Темченко Наталія Анатоліївна,

педагог-організатор – методист

 

Співпраця: вчитель – учень – батьки.

Дана стаття присвячена взаємодії співпраці роботи шкільного життя «учні – вчителі – батьки». На конкретних прикладах описані різні форми роботи залучення батьків до навчально – виховного процесу. Подано короткий опис соціального проекту «Допомагаємо перемагати», реалізованого волонтерським центром «Доброта» Смілянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №6.

З давніх часів і до сьогодення народ визнавав очевидну істину: батьки – головні природні вихователі. У працях великих педагогів О.А. Захаренка, В.О. Сухомлинського вагоме значення приділяється сімейному вихованню. В.О. Сухомлинський стверджував : «Тільки разом з батьками, спільними зусиллям вчителі можуть дати дітям велике людське щастя».

 

На сучасному етапі розвитку Нової школи учням, батькам надається більше прав і повноважень , створюються широкі можливості для самореалізації кожного; вони набувають управлінських умінь, вчяться жити в демократичному суспільстві. І скільки б ми не говорили про те, якою має бути чи буде Нова школа без допомоги батьків жодному навчальному закладу не впоратись. Добре, що є батьки, які все розуміють, підтримують вчителя, дирекцію школи у всіх починаннях. Та на жаль таких батьків не так і багато. Чи то за браком часу, чи не бажання допомагати, чи байдужість батьків та до школи вони не дуже охочі ходити. Як же їх зацікавити?

У нашій школі учнівське самоврядування є важливою частиною демократичних процесів, які відбуваються як у школі, так і в суспільстві в цілому. Шкільний Парламент «7-Я» тісно співпрацює з батьківським комітетом. Діє волонтерський центр «Доброта» головою центру є

Дмитренко А. (учениця 10 класу) її помічник Маляренко І. В кожному класі діють волонтерські загони по 3-4 особи. Свою роботу центр «Доброта» на 2017-2018 навчальний рік спрямував залучення батьківських комітетів 1-10 класів до роботи в проекті «Допомагаємо перемагати»

Отже, учнівське самоврядування дає можливість учням висловлювати власну думку, брати активну участь в житті як класу, так і

школи в цілому, залучає батьківську громаду до співпраці.

Аналіз останніх досліджень і публікацій.

Розвиток самоврядування тісно пов’язаний з тим, наскільки учні здатні

компетентно і зріло вирішувати питання колективної діяльності, приймати

управлінські рішення й активно впроваджувати їх у життя.

Тому у 2017 – 2018 навчальному році ми спланували роботу «Школа лідерів»: Круглий стіл з директором школи. Раз на місяць проводяться заняття з адміністрацією школи, на яких розглядаються такі питання: «Як залучити батьків до проблеми школи з числа «пасивних»?», «Участь батьків у проектній діяльності шкільного Парламенту».

Запросили практичного психолога Л.Д. Похил , яка провела заняття з елементами тренінгу «Спілкування з людьми – важливий момент успіху», «Як виявити та розвивати особисті якості лідера».

 

Тісна співпраця учнівського самоврядування з активоми батьківських комітетів 1-10 класів.

Вже традицією стало проводити родинні свята, де задіяні всі учасники навчально-виховного процесу: класний керівник – учені – батьки. Це Свято Першого і Останнього дзвоників, 8 Березня, День матері, День захисника Вітчизни, День здоров’я, День іменинника. Організація та проведення благодійних ярмарків, виставок народно – прикладного мистецтва, сімейні традиції де батьки є активними учасниками.

Важливим аспектом у виховному процесі є надання можливості дітям брати безпосередню участь у житті класу та школи. Тому і цікаво. Традицією стало проведення батьківських зборів, де присутні учні та батьки, куди запрошені представники адміністрації. У жовтні такі збори були проведені у 5, 6, 9 класах, класні керівники Темченко Н.А.,Цьома Л.О.,Клячко Т.М.,

Вже другий рік у кінці навчального року проводяться круглі столи, диспути щодо обміну досвідом роботи учнівських активів 5-10 класів з батьківськими комітетами. На них представлені різні форми роботи. 6-8 класи презентували роботу щодо спільного відпочинку дітей та батьків під час осінніх та весняних канікул (походи, екскурсії). Учні 9-10 класів поділилися фото збіркою «Спільні виховні заходи» де батьки були не тільки присутніми а й учасниками . Це «День повноліття», дебати «За і проти телебачення» …Такі форми роботи класу піднімає співпрацю з батьками на більш високий рівень. Рішенням батьківського комітету школи було постановили заохочувати грошовими преміями переможців міських, обласних та Всеукраїнських предметних олімпіад яке має продовження і нині.

Щорічно проводиться зустріч з випускниками минулих років. Вечір готують старшокласники, а приходять до рідної школи їх батьки. Так продовжується зв'язок поколінь, сімейних династій, які навчались і навчаються у шостій школі.

 

Батькі́вський коміте́т у школі — не лише поліпшує матеріальну базу школи, а орган громадськості, який сприяє розв'язанню найважливіших питань навчання і виховання учнів.

Проект «Допомагаємо перемагати» ще більш згуртував шкільний чотирикутник: «адміністрація – учні – вчителі – батьки».

Дослідницькі проекти потребують добре обміркованої структури, визначеної мети, актуальності предмета дослідження, соціальної значущості, продуманості методів [3].

Мета проекту : пропаганда і поширення ідей благодійництва, милосердя серед населення міста;

Співпраця з батьківськими громадами, волонтерами Смілянської самооборони майдану «Січ», залучення до благодійницьких проектів учнів школи та їх батьків.

Завдання:

Створити умови для тісної співпраці сім’ї, школи та громадських

організацій ;

Проводити спільні заходи волонтерів, які направлені на підтримку солдатам зони АТО

Стислий опис проекту:

Волонтерство – не нова хвиля в Україні, але з початком буремних подій на сході цей рух наповнився новим змістом. Волонтери – прості люди зі щирим серцем – забезпечують зв'язок тилу з фронтом. І не дають забути пересічному громадянину, що війна триває, і рідна земля розірвана на шматки, які потрібно об’єднати та відновити.

Члени волонтерського загону «Доброта» розпочинають інформаційно – просвітницьку роботу серед батьківської громадськості, педагогічним колективом та учнів школи. Вони провели спільне засідання з членами батьківський комітетів 1-10класів, адміністрацією школи та представниками Смілянської самооборони «Січ» на якому склали план спільної роботи. Серед представників волонтерів були і батьки учнів: Діденко О.І.. Кривенко М.М., які нині служать на сході.

Проект об’єднав цілі родини учнів школи. Батьківські комітети 1-10 класів активно включився в роботу проекту «Допомагаємо перемагати». Навіть важко було сказати який клас був кращим.

Заходи, які були реалізовані в ході проекту «Допомагаємо перемагати»

На загальношкільних зборах запросили батьків взяти участь у проекті «Допомагаємо перемагати». Поставили мету, завдання та накреслили шляхи реалізації заходів.

Провели флеш – моб «Дзвони миру» та благодійний ярмарок

З допомогою батьків зібрали та передали волонтерам домашню консервацію.

 

"Очікуваними результатами прийняття Закону України "Про освіту" є створення системи освіти нового покоління, що забезпечить умови для здобуття освіти всіма категоріями населення України, ефективної системи забезпечення всебічного розвитку людини та сприятиме істотному зростанню інтелектуального, культурного, духовно-морального потенціалу суспільства та особистості", — прописано у пояснювальній записці.[4 ]
Проект триває. Учні, вчителі сподіваються на довготривалу співпрацю з батьками. Маємо надію, що з кожним роком до школи будуть ходити, допомагати, перейматися проблемами класу, школи батьки, які теж були учнями і які так чекали допомоги від своїх батьків.

Список літератури

Громадсько-активні школи в Україні: Кроки до дій: Посібник зі створення та управління громадсько-активною школою. – Всеукраїнський фонд «Крок за кроком». – 2-е вид. – Київ: СПД-ФО Парашин К. С., 2008. – 164 с.

Темченко Н.А. Опис соціального проекту «Якщо не ми, то хто?» // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: metodportal/com/ node/43148

Серветник О. П. Підвищення ефективності навчально-виховного процесу шляхом упровадження інноваційних освітніх технологій. // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ournal.osnova.com.ua/article/

Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII

Категорія: Батьки і школа | Додав: admin (21.12.2017)
Переглядів: 177 | Теги: Співпраця: вчитель – учень – батьки | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Управління школою
 • Нормативні документи
 • Безпека життєдіяльності
 • Ведення документації
 • Методична робота
 • Атестація працівників
 • Реформи в освіті
Компетентнісний підхід
Проведення уроків
 • Географія
 • Біологія
 • Природознавство
 • Українська мова
 • Математика
 • Історія