Головна » Статті » Викладання географії в 9 класі

ВИКОРИСТАННЯ МАТЕРІАЛІВ ЗМІ ДЛЯ СТВОРЕННЯ ЗАВДАНЬ НА ОСНОВІ КОМПЕТЕНТНІСНОГО ПІДХОДУ

ВИКОРИСТАННЯ МАТЕРІАЛІВ ЗМІ ДЛЯ СТВОРЕННЯ ЗАВДАНЬ НА ОСНОВІ КОМПЕТЕНТНІСНОГО ПІДХОДУ

Українські учні у 2018 році вперше братимуть участь у Програмі міжнародного оцінювання учнів – PISA. Ця програма діє у світі починаючи з 2000 року. До тестування, що проводиться кожні 3 роки у майже 80 країнах світу, залучаються діти п’ятнадцятирічного віку. Вимірюються компетентності учнів із читання, математики та природничих дисциплін, прямо не пов’язаних з оволодінням шкільними програмами [7].

Одним із головних завдань учителя географії у 9 класі є підготовка учнів до участі у тестуванні. Для цього доцільно пропонувати тестові завдання складені на основі компетентнісного підходу. Матеріали для цих завдань повинні бути цікавими та сучасними. Пропоную декілька тестових завдань, що складені з використанням публікацій періодичних видань.

Завдання 1 (Тема «Туризм» [1, с. 206]).

Прочитайте текст статті

Експерти назвали найпопулярніше серед туристів місто світу.

Спеціалісти фінансової корпорації провели аналіз туристичного потоку в 132 містах світу. Найпопулярнішим виявився у 2016 році виявився Бангкок. В ході аналізу стало відомо, що за минулий рік Бангкок відвідало з ночівлею 19, 41 млн. іноземців. Друге місце займає Лондон, у якому зупинялося 19,06 мільйона туристів. На третьому місці Париж з результатом 15,45 млн. відвідувачів. Четверту сходинку посіло місто Дубаї (14,87 млн. осіб). П’яте місце зайняв Сінгапур (13,11 млн. туристів). В ТОП – 10 також увійшли Нью-Йорк, Сеул, Куала-Лумпур, Токіо і Стамбул. Україну внесли до списку найнебезпечніших країн для туризму. Що визначалося великою кількістю злочинів, пов’язаних з актами насилля і тероризму [2, 27/09/2017 № 66].

2. Вкажіть до яких туристичних регіонів світу належить кожне з перелічених міст та заповніть таблицю

Назва міста Назва туристичного регіону
Бангкок  
Лондон  
Париж  
Дубаї  
Сінгапур  
Нью-Йорк  
Сеул  
Куала-Лумпур  
Токіо  
Стамбул  

3. Поясніть, які чинники гальмують розвиток туризму в Україні?

4. Запропонуйте заходи для розвитку туризму в Україні (регіоні).

5. Робота з картою.

Користуючись картою України, складіть маршрут подорожі Україною, враховуючи об’єкти Світової спадщини ЮНЕСКО.

Завдання 2 (Тема «Світове господарство» [1, с. 54]).

Прочитайте текст статті.

Apple, Google і Microsoft - входять до ТОП найдорожчих світових брендів.

У звіті Interbrand опублікували 100 провідних компаній, які є найпопулярнішими у світі. Список традиційно очолюють Apple, Google і Microsoft.

«Apple, Google і Microsoft п’ятий рік поспіль зберігають лідерство по вартості бренду» - говориться у повідомленні. Згідно даних звіту, вартість Apple збільшилась на 3% до 184,15 млрд. доларів. Google за рік підвищив свою вартість на 6% до 141,70 млрд. доларів, Microsoft подорожчав на 10% до 79,99 млрд. доларів.

До ТОП-10 списку також увійшли Coca-Cola (69,3 млрд. доларів), Amazon (64,8 млрд. доларів), Samsung (56,2 млрд. доларів), Toyota (50,3 млрд. доларів), Facebook (48,2 млрд. доларів), Mercedes (47,8 млрд. доларів) і IBM (46,8 млрд. доларів), Макдональдс (41,53 млрд. доларів) [2, 25/09/2017 № 38] .

Поясніть, яка форма діяльності компаній об’єднує дані підприємства та дайте визначення вказаного терміну.

Доповніть логічний ланцюжок 5 – 6 назвами компаній Apple, Google и Microsoft, Coca-Cola, Amazon, Samsung. Не використовуйте назви із тексту статті.

Заповніть таблицю за поданим зразком

Назва компанії Розташування штаб – квартири материнської компанії Напрямок діяльності
1 «Нестле» Швейцарія Виробництво шоколаду, цукерок і печива
2. «Бунге» США Експорт зерна, виробництво соняшникової олії

Завдання 3 (Тема «Видобувна промисловість» [1, с. 91]).

Прочитайте текст статті

18 жовтня літр бензину А-95 в Україні коштує в середньому 26,74 грн. Залежно від мережі АЗС ціна коливається від 24,98 грн. до 28,49 грн. Літр ДП обійдеться у середньому в 24,49 грн. Ціни на АЗС різняться від 22,98 грн до 25,99 грн., передає tsn.ua. Газ для автомобілів коштує в середньому 12,85 грн. Мінімальна вартість на заправках - 12,40 грн, максимальна - 13,29 грн. Протягом 14-16 жовтня бензин та ДП на заправках подорожчали на 20-60 коп/л.

Експерти пов'язують ріст цін на пальне з подорожчанням нафти та знеціненням гривні. 26 вересня Антимонопольний комітет почав розслідування причин росту цін на ринку світлих нафтопродуктів[3, 18/10/2017].

Який вид мінеральних ресурсів є сировиною для виробництва бензину та газу?

Виконайте тестові завдання

І. В Україні немає такого родовища нафти і природного газу:

А) Східного Б) Північного В) Південного Г) Західного

ІІ. За розвіданим запасами вугілля Україна посідає у Європі:

А) Друге місце Б) Сьоме місце В) Перше місце Г) Четверте місце

ІІІ. Оберіть країну, яка не входить до лідерів з видобутку вугілля:

А) США Б) Австралія В)Японія Г)Китай

4. Поясніть причину здорожчання бензину на АЗС України. Спрогнозуйте подальшу зміну вартості паливних матеріалів. Поясніть причини.

5. Робота з картою.

Нанесіть на карту найбільші басейни нафти і природного газу у світі.

Завдання 4 (Тема «Сільське господарство» [1, с. 65]).

Прочитайте текст статей

А. Садівники, виноградарі, ягодоводи та хмелярі отримають 299,3 млн. грн. державної підтримки у 2017 році. Кабінет Міністрів України розпорядженням від 4 жовтня 2017 року №701 збільшив обсяг видатків за бюджетною програмою КПКВК ‎2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників, ягідників та догляд за ними» на 224,3 млн. грн. Зазначимо, раніше за цією програмою планувалося виділити 75 млн. грн. Таким чином, загальний розмір державної підтримки галузей садівництва, виноградарства, ягідництва та хмелярства цього року складе 299,3 млн. грн. Члени ГС «Укрсадпром» вже почали отримувати кошти, які заборгувала держава за кредитними зобов`язанням[4, 2016/10/04/].

Б. У першому півріччі 2017 року експорт ягід, фруктів і горіхів з України до країн ЄС становив 16,7 тис. тонн, що в 1,8 рази більше за аналогічний показник 2016 року і в 3,5 рази більше, ніж у 2013 році (4,7 тис. тонн). Про це повідомила профільна асоціація Український клуб аграрного бізнесу (УКАБ).

Також наголошується, що за сім місяців 2017 року всього з України до ЄС експортували: суниці та полуниці підготовленої на $3,2 млн (34,2%), малини, ожини, шовковиці, смородини на $6 млн (65,8%). За останні роки українські підприємства наростили експорт полуниці до ЄС з $442 тис. у 2013 році до $1,3 млн в минулому році. За перше півріччя 2017 року обсяг полуниці в грошовому вираженні становив $1,45 млн, і за рік може перевищити $2 млн. Вартість експорту малини, ожини, бузини, смородини також стрімко зросла з $1,2 млн в 2013 році до $14,5 млн в минулому році. [5, 2017/10/17].

2. До якого сектору національної економіки належить сільське господарство?

3. Заповніть схему  "Рослинництво світу"

Які галузі рослинництва розвиваються в Україні?

Поясніть причини першочергових інвестицій України у садівництво, виноградарство, хмелярство, ягідництво.

В чому причини збільшення експорту перелічених товарів?

Завдання 5(Тема «Хімічне виробництво» [1, с. 142]).

Прочитайте текст статті

За даними Аграрного фонду, чотиримісячний колапс на ринку мінеральних добрив близький до завершення. Хімічні підприємства групи Ostchem, на які припадає понад 80% пропозиції на ринку мінеральних добрив, відновили роботу. Про це йдеться в повідомленні прес-служби ПАТ "Аграрний фонд". Зокрема, згідно з даними фонду, 16 червня заробив ПАТ "Азот" (Черкаси), 5 липня – ПАТ "Рівнеазот", а в минулу п'ятницю, 7 липня – ПАТ "Сєвєродонецьке об'єднання Азот". З посиланням на Osthem у фонді зазначили, що всі хімічні підприємства були зупинені через брак обігових коштів та конкуренції з боку російських виробників. В цілому хімічна галузь України була деактивована на чотири місяці. Повідомляється, що на сьогодні з заводами Ostchem укладені договори на поставку вже близько 200 тис. тонн добрив, які можуть бути спрямовані сільгоспвиробникам[6, 11/07/2017].

2. Знайдіть та виправте помилки у тексті (читацька грамотність).

3. Складіть список країн, що є лідерами із виробництва мінеральних добрив.

4. Складіть план заходів, яка на Вашу думку сприятимуть виходу України у світові лідери з виробництва мінеральних добрив.

5. Робота з картою.

Нанесіть на карту назви країн, що є лідерами з виробництва мінеральних добрив у світі.

Завдання 6(Тема «Глобальні проблеми людства» [1, с. 255]).

Прочитайте текст статті

Через те, що Північне море нагрівається швидше за світовий океан, під загрозою опинилось біорізноманіття, чия часткова руйнація може знищити загальну екосистему. Північне море впродовж останніх 45 років нагрівалося вдвічі швидше за Світовий океан, – повідомляє DW. Якщо в середньому температура океанів за цей період зросла на 0,74 градуса, то Північне море потеплішало на 1,67 градуса. Про це повідомило німецьке Міністерство захисту довкілля з посиланням на дані міжурядової групи експертів з питань змін клімату (IPCC). Згідно з різними підрахунками науковців, температура морів може зрости до 2100 року іще на 1,7-3,2 градуси. Зміни клімату загрожують зникненням видів, які є більш чутливими до температур. У Північному морі, наприклад, скоротилася популяція тріски. Натомість збільшується кількість риб, які зазвичай живуть у південніших водах[6, 10/10/2017].

2. Поясніть, які екологічні проблеми призвели до виникнення вищеописаної ситуації?

3. Змоделюйте ситуацію подальших екологічних змін, що описані у статті та їх наслідки.

4. Які наслідки для України може мати підвищення температури вод Світового океану?

СПИСОК ВИКОРИСТАННИХ ДЖЕРЕЛ

Бойко В.М., Дітчук І.Л., Гринюк Т.А., Харенко І.М., Смаль І. В. Географія 9 клас: Підручник . – Тернопіль: Підручники і посібники, 2017. – 271с.

https://www.aif.ua

ttps://gazeta.ua

www.ukrsadprom.com

http://zik.ua

http://24tv.ua

pisa.testportal.gov.ua.

Максименко Валентина Григорівна

Категорія: Викладання географії в 9 класі | Додав: AllaM (18.12.2017)
Переглядів: 218 | Теги: КОМПЕТЕНТНІСНИЙ ПІДХОД | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Управління школою
 • Нормативні документи
 • Безпека життєдіяльності
 • Ведення документації
 • Методична робота
 • Атестація працівників
 • Реформи в освіті
Компетентнісний підхід
Проведення уроків
 • Географія
 • Біологія
 • Природознавство
 • Українська мова
 • Математика
 • Історія